Nauka z myślą o testach, czyli nie tak powinna wyglądać edukacja

Zapewne nie wszyscy się z tym zgodzą, ale uczniowie uczą się z myślą o testach i jest to niewątpliwie ogromny błąd. W każdym razie takie można odnieść wrażenie. Nauka z myślą o testach nie powinna być tym, co najważniejsze. Nauka powinna rozwijać. Krótko mówiąc — edukacja nie tak powinna wyglądać.

Potrzeba gruntownych zmian

Można odnieść wrażenie, że jeśli chodzi o edukację, nieodzowne są gruntowne zmiany. Wydaje się też, że nie ma najmniejszego znaczenia, iż doszło do usunięcia gimnazjów, a nauka w szkole średniej jest dłuższa i zaczyna się wcześniej. To nie tutaj jest problem. Problem jest w tym, co ma miejsce na lekcjach. Młodzi ludzie niejednokrotnie nie są przygotowani do dorosłego życia.
Ktoś może powiedzieć, że to nie jest tylko i wyłącznie wina szkoły. Naturalnie, że nie jest, ale szkoła jest szalenie istotna w przygotowaniu do dorosłego życia. To, co dzieje się po lekcjach to tylko i wyłącznie dodatek w stosunku do tego, co ma miejsce w szkole.

Co można doradzić dzieciom?

Na koniec warto jeszcze zastanowić się nad tym, co można doradzić dzieciom. Niemniej nie jest to kwestia, która jest prosta. W końcu sposób edukacji nie zmieni się z dnia na dzień, na to potrzeba zawsze czasu. Zabrzmi to brzydko, ale prawda jest taka, że niektóre dzieci po prostu nie ze swojej winy są w sytuacji chyba bez wyjścia. Na dobrą sprawę jedyne, co ewentualnie można doradzić to to, żeby w miarę możliwości nie uczyć się z myślą o testach (o ile w ogóle taka sytuacja jest realna, w końcu oceny są priorytetem).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*